Як зрозуміти, чи є у вас тромб: ці симптоми тромбозу має знати кожен

Тромб – це згусток  крові, яка перетворилася з рідкого на гелеподібний або напівтвердий стан. Згортання крові – це необхідний процес, здатний запобігти втраті занадто великої кількості крові у випадку, коли ви поранені або порізалися. Коли всередині однієї з ваших вен утворюється згусток, він завжди розчиняється сам собою. Це може бути надзвичайно небезпечною для життя ситуацією.

Нерухомий згусток крові, як правило, не завдасть вам шкоди, але є ймовірність, що він зрушить з місця і стане небезпечним. Якщо тромб відривається і потрапляє по венах до серця і легень, він може застрягти і перешкоджати кровотоку. Такий стан потребує невідкладної медичної допомоги.

Якщо ви вважаєте, що у вас може бути тромб, слід негайно звернутися до свого лікаря. Фахівець зможе вивчити ваші симптоми та історію хвороби та порекомендує, які кроки слід зробити.

Типи тромбів

Ваша кровоносна система складається з судин, званих венами та артеріями, якими кров транспортується по всьому тілу. Згустки крові можуть утворюватися у венах чи артеріях. Артеріальний тромб викликає симптоми негайно та потребує невідкладної допомоги. Симптоми артеріального згустку включають сильний біль, параліч частин тіла або те й інше. Він може призвести до серцевого нападу чи інсульту. Потік крові, що утворюється у вені, може згодом накопичуватися повільніше, але він все одно може бути небезпечним для життя. Найсерйозніший тип венозного згустку – тромбоз глибоких вен.

Тромбоз глибоких вен

Тромбоз глибоких вен (ТГВ) – це стан, коли згусток утворюється в одній з основних вен глибоко всередині вашого тіла. Найчастіше він відбувається на одній із нижніх кінцівок, але він також може виникнути в руках, тазі, легенях чи навіть мозку. Без консультації із лікарем неможливо підтвердити його наявність. Але якщо вам відомі найпоширеніші симптоми та фактори ризику, ви зможете зрозуміти, коли слід звернутися до фахівця.

Можливий згусток крові без явних симптомів. Коли симптоми справді з’являються, деякі з них збігаються із симптомами інших захворювань. Нижче ми привели перші ознаки та симптоми тромбу в нозі чи руці, серці, черевній порожнині, головному мозку та легенях.

Згусток крові в нозі або руці

Найчастіше тромб утворюється у гомілки. Згусток крові в нозі або руці може мати різні симптоми, у тому числі:

  • припухлість
  • біль
  • слабкість
  • тепле відчуття
  • червона зміна кольору

Симптоми залежатимуть від розміру згустку. Ось чому може не бути жодних ознак, або у вас може бути лише невелика припухлість ікри без сильного болю. Якщо потік великий, вся нога може опухнути з сильним болем. Згустки крові в обох ногах чи руках рідкісні. Ваші шанси на утворення тромбу збільшуються, якщо ваші симптоми поширюються лише на одну ногу чи одну руку.

Читайте також:   Як вберегти себе від кліщів, та що робити, якщо укусив кліщ. Візьміть на замітку

Згусток крові в серці або серцевий напад

Згусток крові в серці викликає серцевий напад. Серце — менш поширене місце для утворення тромбу, але це все ж таки може статися. Потік крові в серці може викликати біль або почуття тяжкості у грудях. Інші потенційні симптоми – запаморочення та задишка.

Згусток крові в черевній порожнині

Сильний біль у животі та набряк можуть бути симптомами тромбу десь у черевній порожнині. Вони можуть бути схожі на симптоми харчового отруєння.

Згусток крові в головному мозку або інсульт

Згусток крові в головному мозку також відомий як інсульт. Тромб у мозку може викликати раптовий і сильний головний біль, а також деякі інші симптоми, включаючи раптове погіршання мови або зору.

Згусток крові в легенях або тромбоемболія легеневої артерії

Стан, коли тромб потрапляє у легені, називається тромбоемболією легеневої артерії (ТЕЛА). Симптоми ТЕЛА можуть бути такими:

  • раптова задишка, не викликана фізичними вправами
  • грудний біль
  • пришвидшене серцебиття
  • проблеми з диханням
  • кровохаркання

Які фактори ризику?

Певні чинники ризику підвищують шанси утворення тромбу. Нещодавнє перебування в лікарні, особливо тривале або пов’язане із серйозною операцією, збільшує ризик тромбоутворення.

Загальні фактори утворення тромбу, включають:

  • вік, особливо якщо вам більше 65 років
  • тривалі поїздки, особливо ті, в результаті яких вам доводилося сидіти більше чотирьох годин за раз,
  • постільний режим або тривалий сидячий спосіб життя
  • ожиріння
  • сімейна історія тромбів
  • куріння
  • рак

Коли звертатись до лікаря?

Діагностувати тромб лише за симптомами дуже складно. Майже у 50 відсотків людей із ТГВ симптоми відсутні. Ось чому краще зателефонувати до свого лікаря, якщо ви думаєте, що у вас тромб. Особливо варто турбуватися з приводу симптомів, що виникають з нізвідки. Негайно зателефонуйте в швидку, якщо у вас виникає одна з таких скарг:

  • раптова задишка
  • тиск у грудях
  • утруднене дихання, зір чи мова

Лікар зможе визначити, чи є привід для занепокоєння і направить вас на додаткові обстеження, щоб визначити точну причину. У багатьох випадках першим кроком буде неінвазивне ультразвукове дослідження (УЗД). Цей тест покаже зображення вен чи артерій, що допоможе лікарю поставити діагноз.

 

*Інформація призначена тільки для ознайомлювальних і освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть у вас виникнути про стан здоров’я.

Залиште свій коментар ... ⤵️